شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر کسب و کار
زمان مطالعه: ۷ دقیقه
شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر کسب و کار

شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر کسب و کار

شبکه های اجتماعی نقش پر رنگی در جامعه امروز دارند. مخاطبان این شبکه ها فقط افراد جوان و نوجوان نیستند بلکه شامل تمامی سنین میشود از این رو، شبکه های اجتماعی میتوانند بستر مناسبی برای توسعه و رونق کسب و کارهای مختلف باشند!

اساسا کسب و کار در شبکه های اجتماعی زیر مجموعه ای از دنیای بزرگ دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید. زمانی که تلفن های هوشمند ابزار ارتباطی بسیار قابل توجه  و غیر قابل انکار در دنیای امروزی ما لقب گرفتند، شرکت های مختلف به فکر ایجاد سایت ها و نرم افزارهایی افتادند تا بتوانند بخشی از این دنیای شگرف را در اختیار خود قرار دهند.

تاریخچه ای کوتاه از ظهور شبکه های اجتماعی :

صحبت در مورد تاریخچه شبکه‌ های اجتماعی ممکن است در ابتدا کمی انسان را غافلگیر کند چون از به وجود آمدن و منتشر شدن آن ها زمان زیادی نگذشته است.  با این حال, در چند دهه گذشته, تکامل شبکه‌ های اجتماعی چنان بوده‌ که سبک زندگی قرن بیست و یکم را تغییر داده ‌اند.

هیچ توافق آشکاری در مورد سال دقیقی که در آن می‌ توانیم در مورد شروع و اجرای شبکه ‌های اجتماعی صحبت کنیم وجود ندارد. با این حال، می‌ توان به این نکته اشاره کرد که ابزارهای اجتماعی، با ویژگی ‌هایی که ما امروزه می ‌شناسیم، در دهه ۹۰ شروع به ظهور کردند.

در ابتدا مردم برای ارتباط با دوستان، آشنایان و یا حتی نوشتن مطالب دلخواه خود، به وبلاگ نویسی روی آوردند. وبلاگ نویسی در دهه ۹۰ میلادی بین عموم مردم بسیار رایج شد و از این راه میتوانستند ارتباط خود را از طریق دنیای اینترنت با دیگر افراد، بیشتر از قبل کنند. مابین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ میلادی شبکه های اجتماعی امروزی ظهور کردند که میتوان بعنوان مثال به MySpace و LinkedIn اشاره کرد.

نا گفته نماند در سال ۱۹۹۹ پدیده ای به نام یاهو مسنجر با چت روم های بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت و بستری مناسب برای جذب مشتری بود. این نرم افزار در ایران نیز طرفداران بسیاری پیدا کرد اما به دلیل عدم به روزرسانی خدمات و ناهماهنگی با روند حرکت تکنولوژی و با ورود فیس بوک، چت روم های این سرویس در سال ۲۰۱۲ از دسترس خارج شدند و همچنین در سال ۲۰۱۷ سرویس قدیمی و دوست داشتنی یاهو مسنجر به کار خود پایان داد.

پیدایش شبکه های اجتماعی :

پس از آن شبکه های اجتماعی دیگری مانند  Photobucket و  Flickr وارد میدان شدند و مشترکین میتوانستند به آسانی تصاویر خود را با یک دیگر به اشتراک بگذارند. در سال ۲۰۰۵ با شروع به کار یوتیوب دنیای شبکه های اجتماعی تغییر گسترده ای کرد به طوری که افراد میتوانستند ویدیو های خود را به صورت رایگان به اشتراک بگذارند.

تا سال ۲۰۰۶، Facebook و Twitter هر دو در سراسر دنیا در دسترس کاربران قرار گرفتند. این سایت ‌ها از محبوب ‌ترین شبکه ‌های اجتماعی هستند. سایت‌ های دیگر مانند Tumblr، Spotify، Foursquare و Pinterest شروع به ظاهر شدن کردند تا بتوانند سهمی در این دنیای نو ظهور داشته باشند.

طی تحقیقاتی که با نام Digital in 2019 صورت گرفته است در حال حاضر حدود ۴٫۳۳۸ میلیارد نفر از اینترنت استفاده میکنند که کاربران شبکه های اجتماعی حدود ۴۵% جمعیت کل دنیا نزدیک به ۳٫۵ میلیارد نفر میرسند! این در حالی است که تعداد کاربرانی که از تلفن های همراه خود استفاده میکنند ۳٫۲۵ میلیارد نفر هستند.

تلفیق کسب و کار با شبکه های اجتماعی :

پس از اینکه کسب و کارها، سازمان ها و مشاغل مختلف مشاهده کردند که تعداد بسیاری از مردم در شبکه های اجتماعی فعالیت میکنند، متوجه این امر شدند که میتوانند از طریق همین رسانه نو ظهور محصولات خود را به فروش برسانند. در ابتدا معرفی محصولات بسیار محتوا محور بود. یعنی شرکت ها محصولات خود را معرفی میکردند و سپس از طریق شبکه های اجتماعی برای سایت خود ورودی مشتری خلق میکردند. اما رسانه‌ های اجتماعی، به محلی فراتر از پخش محتوا تبدیل شدند.

امروزه, کسب و کارها از رسانه ‌های اجتماعی به دلایل مختلف استفاده می ‌کنند. برای مثال, یک شرکت نگران نظرات مردم و مشتریان است که ببینند که چه چیزی درباره آنها میگویند. مکالمات و واکنش رسانه‌ های اجتماعی را تحت نظارت قرار میدهند تا بتوانند بدون پرده با مشتریان در ارتباط باشند.

تلفیق کسب و کار با شبکه های اجتماعی

تلفیق کسب و کار با شبکه های اجتماعی

برقراری ارتباط با مشتریان هدف :

شبکه های ارتباط جمعی می ‌توانند موثرترین ابزار برای یافتن مخاطب هدف هر کسب و کاری به حساب آیند. رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام و توییتر با سرعت برق و باد در حال به روز شدن هستند. برای مثال آمار پنج شبکه اجتماعی پر مخاطب دنیا را مرور میکنیم.

۱- فیس بوک :

فیس بوک توسط مارک زاگربرگ در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. فیس بوک بزرگترین و پر کاربرترین رسانه اجتماعی است. شاید در ایران مخاطبان فیس بوک چند سالی باشد که حتی سر به پروفایل خود نمیزنند اما مخاطبان این رسانه باز هم بیشتر از دیگر شبکه های مجازی است.

 • در سال ۲۰۱۹ فیس بوک ماهیانه چیزی حدود ۲٫۵ میلیارد کاربر فعال داشته است.
 • فیس بوک روزانه ۱٫۶ میلیارد کاربر فعال دارد.
 • ۸۸% کاربران این شبکه اجتماعی با تلفن های هوشمند خود وارد اشتراکشان میشوند.
 • میانگین زمانی که کاربران در این رسانه صرف میکنند حدود ۵۸ دقیقه است.
 • روزانه ۳۰۰ میلیون تصویر در فیس بوک بار گزاری میشود.
 • در هر ثانیه ۵ اشتراک جدید ساخته میشود.
 • ویدیو های بار گزاری شده در فیس بوک روزانه ۸ میلیارد بار تماشا میشوند!
فیس بوک

فیس بوک

۲- یوتیوب :

همانطور که پیشتر گفتیم یوتیوب یک شبکه اجتماعی ویدیو محور است. به طوری که کاربران این رسانه ویدیو های خود را به صورت رایگان بارگزاری میکنند و آن ها را به اشتراک میگذارند.

 • در سال ۲۰۱۹ یوتیوب ماهیانه چیزی حدود ۱٫۹ میلیارد کاربر فعال داشته است.
 • میانگین بازدید کاربران یوتیوب روزانه حدود ۶۰ دقیقه است.
 • در هر دقیقه ۳۰۰ ساعت ویدیو در یوتیوب بار گزاری میشود!
 • ویدیوهای یوتیوب روزانه بیشتر از ۵ میلیارد بار تماشا میشوند.
یوتیوب

یوتیوب

۳- واتس اپ :

واتس اپ یکی از نرم افزارهای پیام رسان است که بیشترین مخاطب را در سراسر دنیا ما بین نرم افزارهای پیام رسان دارد که از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۴ توسط Jan Koum و Brian Acton اداره میشد که پس از آن توسط فیس بوک خریداری شد و کار خود را ادامه داد.

 • در سال ۲۰۱۹ واتس اپ ماهیانه چیزی حدود ۱٫۵ میلیارد کاربر فعال داشته است.
 • واتس اپ روزانه بیشتر از ۱ میلیارد کاربر فعال دارد.
 • روزانه ۱ میلیون نفر عضو واتس اپ میشوند.
 • روزانه حدود ۶۰ میلیارد پیام در این رسانه ارسال میشود!
واتس اپ

واتس اپ

۴- اینستاگرام :

اینستاگرام توسط  Mike Krieger و Kevin Systrom در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. اینستاگرام محبوبترین رسانه اجتماعی بین مشترکین ایرانی است. طبق آمار منتشر شده توسط مجموعه اینستاگرام، ایران در رتبه هفتم کشورهای دنیاست که از این رسانه اجتماعی استفاده میکنند. طبق آمار، روزانه بیشتر از ۳۰% ایرانی ها از این رسانه اجتماعی استفاده میکنند که چیزی حدود ۲۴ میلیون کاربر فعال است!

 • در سال ۲۰۱۹ اینستاگرام ماهیانه چیزی حدود ۱ میلیارد کاربر فعال داشته است.
 • اینستاگرام روزانه حدود ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارد.
 • کاربران این شبکه اجتماعی روزانه ۵۰۰ میلیون استوری بار گزاری میکنند.
 • از زمان منتشر شدن اینستاگرام بیش از ۴۰ میلیارد تصویر در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است!
 • میانگین روزانه ۹۵ میلیون تصویر در اینستاگرام بار گزاری میشود.
 • کاربران اینستاگرام روزانه چیزی حدود ۴٫۲ میلیارد بار تصاویر و ویدیوها را لایک میکنند!
 • بیشتر کاربران اینستاگرم سنی مابین ۱۸ تا ۲۹ سال دارند و ۳۲% این کاربران را دانش آموزان تشکیل میدهند.
اینستاگرام

اینستاگرام

۵- توییتر

توییتر یکی از محبوبترین شبکه های اجتماعی دنیاست. با توجه به مشکلات موجود در کشور ما و شرایط اینترنت، کم نیستند کاربرانی که از این شبکه اجتماعی استفاده میکنند و توییت های خود را منتشر مینمایند. توییتر توسط  Jack Dorsey, Biz Stone و  Evan Williams در سال ۲۰۰۶ منتشر شده است.

 • در سال ۲۰۱۹ توییتر ماهیانه چیزی حدود ۳۴۰ میلیون کاربر فعال داشته است.
 • روزانه در توییتر ۱۳۴ میلیون کاربر به فعالیت مشغول میشوند.
 • ماهیانه ۶۰ میلیون کاربر از کشور امریکا در توییتر فعالیت میکنند.
 • روزانه چیزی حدود ۴۶۰ هزار کاربر عضو توییتر میشوند.
 • روزانه ۱۴۰ میلیون توییت منتشر میشود.
 • به طور میانگین هر کاربر توییتر ۲۰۸ دنبال کننده دارد.
توییتر

توییتر

نتیجه گیری :

حال تصور کنیم دنیایی که این تعداد مخاطب دارد و با چنین سرعتی در حال به روز رسانی است چقدر میتواند برای معرفی کالاها و دیجیتال مارکتینگ مناسب باشد! به همین دلیل است که پیام ما باید با دقت مناسبی برای مخاطب هدف مان ارسال شود. تنها راه  بهره ‌برداری از تلاشهای بازاریابی، اطمینان از ارسال پیام مناسب به مشتریان هدف است.

حال سوال این است که چگونه مشتریان هدف خود را در چنین بازار شلوغی پیدا کنیم؟

روش های مختلفی برای یافتن مشتریان احتمالی وجود دارند. میتوانیم به صفحات مشابه با کسب و کار خود سری بزنیم و به کاربران آن ها پیام مستقیم ارسال کنیم. از ارتباط مستقیم هراس نداشته باشیم و به آسانی میتوانیم این کار را انجام دهیم. آن ها را به فروشگاه خود دعوت کنیم و اگر فروشگاه فیزیکی نداریم و از طریق وبسایت اقدام به فروش محصولاتمان میکنیم یک ایمیل حاوی پیشنهادات وسوسه کننده ارسال کنیم.

ارسال لینک :

میتوانیم لینک صفحات اجتماعی خود را همراه با ایمیل برای مشتریان ارسال نماییم. آخرین باری که ایمیل خود را چک کرده اید چه زمانی بوده است؟ به احتمال زیاد زمان طولانی از آن نگذشته است و یا شاید حتی قبل از خواندن این مقاله این کار را انجام داده اید. با وجود افزایش محبوبیت رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار بازاریابی، ایمیل همچنان کانال مؤثر برای ارتباطات و تولید روابط برای بازاریاب ها در سراسر جهان است. ماهیت چنین روشی برای ما این امکان را فراهم میکند تا یک پیام متناسب برای مخاطبان خود ارسال کنیم و به ما امکان کنترل مستقیم در مورد نحوه برقراری ارتباط  با آنها را می دهد.

لینک های رسانه های اجتماعی را در ایمیل هایی که می فرستیم اضافه کنیم و مشترکان خود را دعوت کنیم که شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، لینکدین و یا توییتر ما را دنبال کنند. حتی می توانیم یک پیام الکترونیکی ویژه ایجاد کنیم که به طور خاص از آنها دعوت کنیم تا از تمامی صفحات اجتماعی ما دیدن کنند و عضوی از آنها شوند.

 

 

 

 

 

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *