فروشنده
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

با انگیزه و انرژی دادن به فروشندگانتان سود خود را ۵ برابر کنید!

فروشنده

5 راه بینظیر انگیزه دادن به فروشندگان

فروش از شیرین ترین و در عین حال پراسترس ترین و پرچالش ترین حوزه های کاری است که در آن مرتبا با مخالفت  و جواب های منفی مواجه می شویم.به همین دلیل همواره انگیزه بخشی به تیم فروش باید مورد توجه قرار بگیرد و روحیه تیم حفظ شود. اما چگونه؟

اگر از یک گروه رهبران فروش بپرسیم که چه چیزی  باعث انگیزش فروشندگانتان می شود، قطعا جواب فقط پول بیشتر نیست. البته که پول مهم است زیرا مخارج روزانه باید از جایی تامین شوند و برای برخی افراد نیز حکم امتیاز مثبت دارد.اما آیا فروشندگان فوق حرفه ای هم با پول انگیزه می گیرند؟اگر این حرف درست بود بسیاری از فروشندگان تنها به کمیسیونی که می گرفتند قانع می شدند. واقعیت این است که پول در این نقطه دیگر جواب نمی دهد و گواه این حرف کسانی اند که با وجود درآمد نامحدود همچنان به تلاش ادامه می دهند. پس به جز پول دیگر چه انگیزه ای وجود دارد؟

۱- شما باید بفهمید به هر فرد چه چیزی انگیزه می دهد

انگیزه های هر شخص متفاوت است. برخی افراد اشتیاق دارند که برای انجام یک کار به بهترین شیوه به رسمیت شناخته شوند، برخی هم ممکن است به دنبال فرصت هایی برای رشد(رشد فردی / رشد کاری) باشند.به عنوان یک رهبر فروش مهمترین مساله پیدا کردن انگیزه های هر فرد بصورت شخصی است.

شما باید برای فروشندگانتان وقت بگذارید و آنها را بشناسید و ارزش بدهید.اطمینان حاصل کنید که فهمیده اید چرا فروشندگان هر روز صبح بیدار می شوند و سر کار می آیند یا روزانه ۱۰۰ تماس تلفنی دارند و یا به مسافرت های کاری می روند و دوری خانواده را تحمل می کنند.اگر علت همه اینها را فهمیده باشید پس می دانید چه چیزی باعث همه این تلاش ها می شود.

۲- شما باید به فروشندگان احساس ارزشمندی دهید

افراد بزرگ می خواهند احساس کنند که ایده هایشان ارزشمند هستند.اگر قصد دارید به افراد بگویید چه بکنند و چه کاری نکنند و به نقطه نظرات آنها گوش ندهید، نیازی به استخدام افراد باهوش ندارید. فروشندگان باهوش کسانی اند که در سنگر نشسته اند،تماس برقرار می کنند، شرایط مناسب ایجاد می کنند و فروش را به مرحله نهایی می رسانند.موفقیت شان را جشن بگیرید. نشان دهید که به آنها توجه می کنید. تحقیقات در هاروارد نشان داده است رهبرانی که گرمابخش هستند و توجه می کنند از کسانی که سرد و غیرقابل انعطاف هستند، موثر ترند. رویکرد پیشگیرانه داشته باشید و از فروشندگان نظرات شان را بپرسید و به حرف هایشان گوش دهید.

این کار نه تنها باعث افتخار آنها به کارشان می شود، بلکه احساس مالکیت نیز میکنند.

فروشنده خوب

فروشندگان باهوش کسانی اند که در سنگر نشسته اند،تماس برقرار می کنند، شرایط مناسب ایجاد می کنند و فروش را به مرحله نهایی می رسانند.موفقیت شان را جشن بگیرید.

 

۳- شما باید به فروشندگان اجازه شکست خوردن بدهید

بله کاملا درست متوجه شده اید. زمانی که فروشندگان شکست می خورند شما باید کنارشان باشید ، آنها را بلند کنید نه اینکه بیشتر آنها را بکوبید! این موضوع به آنها اعتماد به نفس بیشتری می دهد تا خود را در موقعیت های پر ریسک تری قرار دهند.

فروش یعنی دست رد خوردن! متاسفانه  اکثر افراد جواب رد شنیدن در فروش را شخصی تلقی می کنند و این به اعتماد به نفسشان در طول زمان آسیب می زند. باید در کنار آموزش مهارت های فروش مرتبا اعتماد به نفس تقویت شود تا بتوان به کار فروش ادامه داد.

۴- شما باید یک مربی باشید نه یک سوپروایرز

شغل شما به عنوان یک رهبر فروش کمک کردن به توسعه فردی افراد و ایجاد خودکفایی است.پس چه راهی بهتر است برای انگیزه دادن به افرادی که می خواهند برای موفقیت مهارت بدست آورند؟ این موضوع هم برای فروشندگان با تجربه و هم برای فروشندگان تازه کار مطرح است.

چه تعداد از ورزشکاران حرفه ای را  می شناسید که بخاطر تجربه بالا تمرینات را از دست می دهند؟ قطعا هیچ ورزشکار حرفه ای اینکار را نمی کند. هر کس در زمینه هایی نیاز به بهبود و پیشرفت دارد. برای این کار باید در علم اصول فروش روی تشخیص مشکلات تمرکز کنید.

زمانی که این شکاف را پوشش دادید شما می توانید فروشندگانتان را برای بهبود هدایت کنید. زمانی که کل تیم از یک اصول مشابه پیروی کند،تیم مسولیت پذیر می شود، انگیزه می گیرد و یک فرهنگ کاری مثبت ایجاد می شود.

۵- انگیزه دهنده ها را پیشنهاد دهید

لازم نیست مبلغ زیادی پول بپردازید. به درک و توجه،پاداش و کارت هدیه فکر کنید. اینها کارهای کوچکی هستند که نشان می دهند شما به فروشندگانتان اهمیت می دهید.

اگر شما به آنها اهمیت بدهید، آنها هم متقابلا به شما بها می دهند. بهترین طرح های کسب و کار و جالبترین فضای اداری اگر فروشنده های شما انگیزه نداشته باشند، بی فایده است.

برای یافتن چیزی که به افرادتان انگیزه حرکت می دهد زمان بگذارید و مرتبا بررسی کنید. مطمئن شوید که آنها در مسیر اهدافشان حرکت کنند. در این صورت آنها نیز به شما کمک می کنند.

 

 

تیم خود را به Retail Academy بسپارید، جایی که بهترین مدرسان و سخنرانان حوزه فروش گردهم آمده اند.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *