اهمیت زبان بدن در مذاکره
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
اهمیت زبان بدن در مذاکره

اهمیت تنگفت (زبان بدن) در مذاکره

درک تنگفت در مذاکره به ما کمک میکند، به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل شویم!

همیشه متخصصان حرفه ای مذاکره به ما توصیه میکنند تا برای گفتگو، قرارهای خود را به صورت حضوری و رو در رو برگزار کنیم  و  تا حد امکان از مذاکرات تلفنی و یا تصویری اجتناب کنیم. این نوع مذاکرات فاقد علایم بصری بوده و یکی از مهمترین قسمت های مذاکره یعنی تنگفت را از ما دریغ میکنند. بدون دسترسی به علایم چهره همتایمان، به سختی میتوان نتیجه درستی از مذاکره به دست آورد.

در یک جامعه مبتنی بر مصرف ‌کننده، تعامل انسانی برای حفظ موفقیت اقتصادی ضروری به نظر میرسد. نوع ارتباط ما با یکدیگر تعیین‌ کننده شرایط و نحوه زندگی ما است. برقراری ارتباط و مذاکره، مهارت‌ های لازم در هر رابطه‌ای هستند. یادگیری مهارت کنترل سیگنال‌ هایی که با بدن خود می‌ فرستیم، روش خوبی  برای حصول اطمینان از این است که همیشه  مقصود خود را به راحتی به دست آوریم.

طبق گفته روانشناسان در مطالعات اخیر، تنگفت حتی میتواند در مذاکرات از انتقال کلمات تاثیر بیشتری بگذارد. بیش از ۵۵% پیام ها از طریق تنگفتی به فرد مقابل ارسال میشود و سنجش دقیقتری از رفتار و افکار واقعی ما، نسبت به لحن صدا یا کلام در اختیار مخاطب قرار میدهد.

اما چرا مذاکره کنندگان رفتارهای غیر کلامی و به اصطلاح تنگفتی را فرا میگیرند؟ آیا ما میتوانیم رفتارهای بدنی یکدیگر را به خوبی درک کنیم؟  آیا میتوانیم تنگفت خود را برای برای موفقیت در مذاکره با تغییرات ارادی در کنترل خود داشته باشیم؟ با گروه آموزشی ریتیل آکادمی همراه باشید تا به این موضوع را بیشتر و بهتر درک نماییم.

تنگفت یا زبان بدن

تنگفت حتی میتواند در مذاکرات از انتقال کلمات تاثیر بیشتری بگذارد.

خواندن تنگفت :

زمانی در مذاکره موفق میشویم که بتوانیم تنگفت را به خوبی درک کنیم و رفتارهای گاها غیر ارادیِ بدن ما به چی میزان در پیشبرد معاملات و مذاکرات ما اثر میگذارد.

شناخت پایه :

این نوع شناخت شامل افرادی میشود که تحت فشار مذاکره نیستند. زمانی که در حال بحث غیر رسمی هستیم سوالاتی بپرسیم که از پاسخ آنها آگاهیم. تنگفت همتایمان را بررسی کنیم چون در این صورت با آرامش و با صداقت پاسخ شما را خواهند داد. حال میتوانید تفسیر خوبی از تنگفت طرف مقابلمان در شرایط که صداقت دارد داشته باشیم.

شکار ژستها :

ژست ها نشانه های غیر کلامی هستند که شامل مجموعه ای از حرکات، اعمال و یا حتی حالات بدنی که بر یک مقصود خاص تاکید دارند تغییر شکل می‌دهند. در طول مذاکرات، باید از سه سیگنال کلیدی غیر کلامی آگاه باشیم :

۱- علایم تعامل

۲- علایم اختلاف

۳- علایم تنش

 • علایم تعامل : تکان دادن سر، به سمت جلو خم شدن، برقرار کردن ارتباط چشمی.
 • علایم اختلاف : به عقب رفتن و تکیه دادن، اخم کردن، نگاه کردن به سمت دیگر.
 • علایم تنش : لمس صورت، تکان دادن مچ پا، صحبت با صدای بلند.
زبان بدن در مذاکرات

علایم تنش : لمس صورت، تکان دادن مچ پا، صحبت با صدای بلند.

کنترل کردن تنگت :

برای رسیدن به نتیجه در مذاکره باید بر کنترل تنگفت خود تسلط ومهارت داشته باشیم. اگر هدف نهایی یک توافق منطقی است پس باید به بهترین روش ممکن از تنگفت خود استفاده کنیم.

 • تکان دادن سر:
  حتی اگر هنگام مذاکره در شرایط تعارض قرار داریم سر خود را تکان دهیم و به چشمان طرف مقابل نگاه کنیم. این نشانه غیر کلامی میتواند تنش را خنثی کرده و منجر به همترازی میشود.
 • ارتباط چشمی:
  طی یک مذاکره به چشمان طرف گفتگو در حد توان نگاه کنیم مخصوصا زمانی که آنها در حال صحبت کردن هستند زیرا نشان میدهد که ما حرف های آن ها میشنویم. افرادی که در مذاکره مورد توجه قرار میگیرند احتمال به توافق رسیدن با آن ها بیشتر است. همچنین هنگام صحبت کردن میتوانیم این حس رابه طرف مقابل انتقال دهیم که به حرف های خود اعتماد و باور داریم.
 • لبخند زدن:
  لبخند زدن در مذاکره نشانه خوبی در مذاکرات است. مثبت جلوه دادن زمانی اتفاق میافتد که بر روی لبهایمان لبخند وجود داشته باشد.
 • چهرگفت طرف مقابل:
  افراد از نظر روانی بیشتر واکنش نشان میدهند و احساسی که در افکار آنها موج میزند را به راحتی میتوان در چهره شان دید. ایجاد اعتماد در روابط کوتاه مدت – ضرورت و در مذاکرات موفقیت آمیز – نیاز بحساب میاید. زمانی که آن‌ها صحبت می ‌کنند و با همان شور و اشتیاق از ما پاسخ دریافت میکنند، به چهرگفت آن‌ها توجه کنید.
 • کنترل دست ها:
  درهنگام مذاکره سعی کنیم با اعتماد به نفس و آرامش دست های خود را کنترل کنیم. اشارات و حرکات دست به صورت ناشیانه میتواند به طرف مقابل بفهماند که ما با استرس مواجه شده ایم. زمانی که میخواهیم با اعتماد به نفس صحبت کنیم انگشت های دو دست را کنار هم قرار دهیم.
حرکات دست در بادی لنگوئیج

اشارات و حرکات دست به صورت ناشیانه میتواند به طرف مقابل بفهماند که ما با استرس مواجه شده ایم.

 

 • آرامش بدن:
  هرگونه حرکت و یا اشاره ای که اضطراب و یا استرس ما را به رقیبمان نشان دهد بیانگر این خواهد بود که یک جای کار میلنگد! پاهای خود را محکم بر زمین بگذاریم و نشان دهیم که مطمئن و آرامیم. صبور باشیم و با توضیحات خود اعتماد آنها را جلب کرده تا نتیجه بهتری را بدست آوریم.
 • چهره ای عاری از بیان (پوکر فیس):
  این یک تصور رایج و غلط است که یک مذاکره ‌کننده خوب یک دهان هوشمند و یک زبان تند دارد! در مذاکرات یک چهره پوکر داشته باشیم و طوری بنظر برسیم که حرفی برای گفتن نداریم اما بهترین مذاکره کنندگان اهداف خود را میدانند و نیازهای خود را با داده‌ها و واقعیات قوی پشتیبانی می‌کنند، اما هرگز رو بازی نمیکنند!

موفقیت توسط تنگفت بیش از چیزی است که در این درس با هم مرور کردیم. تمامی مذاکره کنندگان حرفه ای فروش جهت یادگیری تنگفت نیازمند زمان و تجربه بیشتر هستند پس اگر میخواهیم در معاملات به پیروزی برسیم باید خواندن تنگفت را به خوبی فرا بگیریم.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *