خلق و ایجاد مارکتینگ
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
خلق و ایجاد مارکتینگ

چگونه میتوانیم بازار خودمان را خلق کنیم؟

در دنیایی که وجود شبکه های اجتماعی و سرعت انتشار اخبار موفقیت و رشد کسب و کارها، باعث میشود افراد بسیاری تلاش کنند تا ایده های اقتصادی موفق را بدون اینکه حتی کوچکترین تغییری بدهند، تقلید و راه اندازی کنند، اشباع شدن حوزه های مختلف کسب و کار و معمولا شکست آنها، میتواند به عنوان چشمگیرترین پیامد این روند به حساب آید.

ولی نکته ای که به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های بسیاری از مدیران و صاحبین کسب و کارها و سازمان های کوچک و بزرگ وجود دارد، این است که چطور در این بازارهای اشباع شده، میتوانند راهی برای جدا کردن بازار خود از بازار عمومی پیدا کنند.

درآمد و سبک زندگی بیش از ۸۰% از مردم برگرفته از تاثیرات بازار است. به همین دلیل است فکر میکنند که باید طبق خواسته ی بازار عمل کنند و استراتژی کسب و کار خود را بر اساس این خواسته ها تدوین نمایند. اما این را نمیدانند همین طرز تفکر است که سرآغاز شکست خوردن آنها میشوند، چون این نگرش باعث میشود که مجبور باشند، دائما بر سر قیمت با هر فردی رقابت کنند و همین امر حاشیه سودشان را به شکل قابل توجهی کاهش میدهد.

ایجاد کسب و کار

درآمد و سبک زندگی بیش از ۸۰% از مردم برگرفته از تاثیرات بازار است

اما اگر به بازار عمومی توجهی نکنیم و سعی کنیم خودمان را از این بازار بیرون بکشیم و بازار خود را بسازیم میتوانیم به اندازه ای ظرفیت بازار خودمان درآمد داشته باشیم و خلق ثروت کنیم.
اولین کاری که در این راستا باید انجام دهیم این است که برای کسب و کار خودمان طرفدارانی وفادار جذب کنیم. مشتریانی که تا آن زمان که نیازشان توسط ما برطرف میشود هرگز پاسخی به پیشنهاد سایر رقبا ندهند.

اما چگونه یک مشتری را به هواداری وفادار و دو آتیشه تبدیل کنیم؟

به عنوان فروشنده یک محصول و یا ارائه دهنده خدمات، اگر بخواهیم مسیر تعالی و پرآوازه شدن را طی کنیم، قطعا باید بدانیم که نمیتوانیم پاسخگوی نیاز همه عموم مردم باشیم. پس باید دایره مخاطبین خود را به افرادی محدود کنیم که ارزش محصولات و خدماتی که ارائه میکنیم را بدانند و حاضر باشند به هر قیمتی جزو مشتریان ما باقی بمانند.

این امر محقق نمیشود مگر اینکه  شخصیت و فلسفه خاص خود را بسازیم و در هر شرایطی نسبت به آن پایبند و متعهد بمانیم. (در درسهای آتی به ساخت شخصیت و فلسفه کسب و کار بیشتر خواهیم پرداخت.)

ایجاد بازار و کسب و کار

شخصیت و فلسفه خاص خود را بسازیم و در هر شرایطی نسبت به آن پایبند و متعهد بمانیم

به جای اینکه بر روی کل بازار تمرکز کنیم، بهتر است قسمتی از آن را که ارزش محصولات و خدمات ما را بیشتر از بقیه میدانند جدا کنیم و بر روی آنها متمرکز شویم. بهترین خدمات ممکن را به آنها ارائه دهیم و محصولاتی تولید کنیم که در شأن آنها باشد و همیشه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آنها بگوییم که ارزش واقعی آنها و قدر حضورشان را در کنار خود میدانیم.

به جای اینکه پول خود را برای تبلیغات بازاریابی پوچ و بیهوده دور بریزیم، تلاش کنیم راهی بیابیم که با نوآوری در محصولات و خدماتمان، قسمتی از آن هزینه تبلیغات بی اثر را بر روی این مشتریان خاص سرمایه گذاری کنیم و دائما سعی کنیم که ایده هایی برای شگفت زده کردن آنها داشته باشیم.

به طور مثال :
اگر به مشتری وعده داده ایم محصولی که از ما خریده را طی یک ماه آینده به او تحویل میدهیم، میتوانیم با کمی دقت و چند سوال متوجه شویم که زمان دریافت کالا برای او بسیار مهم است. پس با صرف کمی هزینه و زمان بیشتر برای این مشتری، محصول را زودتر از موعد مقرر برایش آماده کنیم. این کار میتواند برای مشتری خدمتی ارزشمند باشد و او را دوباره نزد ما برگرداند و قطعا ما و خدماتمان را به نزدیکانش توصیه کند.

ظرفیت محصول و خدمات خود را بدانیم.

یکی از نکاتی که باید با دقت از آن آگاه باشیم، ظرفیت و پتانسیل ما در ارائه خدمات و تولید محصول برای مشتری است. باید بدانیم که چه میزان خدمات یا محصول میتوانیم در اختیار مشتریان قرار دهیم.

هر کسی را به عنوان مشتری قبول نکنیم و تمام توان خود را برای ارائه بهترین خدمات و سرویس دهی برای مشتریان خود که همگی خاص هستند اختصاص دهیم. مشتریانی خاص در بازار اختصاصی خودمان. انرژی خود را برای کسانی صرف کنیم که قدر ما و محصولات ما را میدانند و ایمان دارند که ما بهتر از خودشان میدانیم که نیاز واقعی و برآورده نشده آنها چیست.

ایجاد و ساخت یک فروشگاه

هر کسی را به عنوان مشتری قبول نکنیم

عموم را رها کنیم و در بین خواص مشهور باشیم.

واقعا سخت است، اینکه بخواهیم مشهور باشیم آن هم در بین افراد خاص و قابل توجه جامعه.

یعنی افراد بدون اینکه ما را دیده یا حتی تجربه استفاده از محصول ما را داشته باشند، فکر کنند که ما را میشناسند و به ما علاقه مند هستند و از اینکه ما را ببینند و از خدمات ما استفاده کنند خوشحال میشوند.

آن وقت است که مشتری همیشه برای سرویسی که ارائه میدهیم و محصولی که میفروشیم، صف میکشد و این ما هستیم که با استراتژی خاص خودمان انتخاب میکنیم که به چه گروهی از مردم خدمات بدهیم و اینگونه بازار ما و محصولات مان همیشه داغ خواهد ماند.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *