شیوایی فرهنگی مدیران
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
شیوایی فرهنگی مدیران

سه روش برای بهبود فرهنگ مدیران کسب و کار

شیوایی فرهنگی چیست؟

شیوایی فرهنگی به معنای توانایی کار به طور طبیعی در چارچوب یک فرهنگ خاص, انتخاب منابع کلیدی و تجربیات مشترک است. ارتباطات بین فرهنگ های مختلف از ارتباطات درون فرهنگی و ارتباطات بین فرهنگی متفاوت است. ارتباطات درون فرهنگی میان مردمی که فرهنگ مشترک دارند رخ می‌دهد و ارتباطات بین فرهنگی به تبادلات بین شخصی افراد از فرهنگ های مختلف و گوناگون در نشست‌ ها و جلسات اشاره دارد.

استیو جی کولیچ یک تحلیل ۹ سطحی برای پژوهش فرهنگ ها را پیشنهاد می کند که در آن فرهنگ برحسب معیارهای زیر بررسی می‌ شود:

  • آرمان های اسطوره ای مبالغه شده
  • ارتقاء رسانه جریان اصلی یا رویه ‌های رسانه ‌ای
  • باید و نباید های الگوی شهوندی
  • مکانیزیم رفتاری مورد انتظار مردم
  • شبکه‌های منسجم، شامل یک مجموعه‌ ای از شبکه ‌های واقعی و خیالی
  • سمبل‌ های رسانه ای
  • واکنش‌های شخصی غیرارادی
  • گزینه‌های چارچوب شخصی، نظیر شناخت نظریه های دوبعدی در فرهنگ مدرن و سنتی

شیوایی فرهنگی و تاثیرات آن در مدیریت :

تسلط فرهنگی در مدیریت برای ایجاد اعتماد حیاتی است و یک شایستگی محسوب میشود که مکرراً به عملکرد مالی مرتبط بوده ‌است. ایجاد روابط متقابل طولانی‌ مدتِ فرهنگی، منجر به افزایش خلاقیت، همچنین بهره وری و تفکر خلاقانه می‌شود. این یک جزء اصلی و ضروری برای تولید  نوآوری می باشد. تسلط فرهنگی دارای نوعی از اشکال اتحاد است که می ‌تواند تمایل به هم عقیده بودن با سایر افراد گروه را افزایش دهد.

پس چرا رهبران شرکت ‌ها این مهارت را ندارند؟ اغلب، آن‌ها نیاز دارند، اما نمی ‌دانند چطور افکار مثبت خود را به شیوه ‌های رهبری تبدیل کنند. برای مدیران بسیار مشکل است که نقاط ضعف و پاشنه آشیل خود را تشخیص دهند و حتی پیچیده تر برای کسانی که آن نقطه ضعف ها را مشاهده میکنند. به جای تلاش برای درک عمیق ‌تر این که چگونه دیگر گروه‌ های فرهنگی تعاملات خاصی را مشاهده می‌ کنند، مدیران اغلب تعاملات تجاری و ارتباطاتی را از طریق دیدگاه فرهنگی خود می ‌بینند. سایر اوقات، تفاوت ‌های فرهنگی نادیده گرفته می‌ شوند تا از رخ دادن اشتباه اجتناب کنند و یا  ترس آنکه از نظر سیاسی نادرست باشند، آن عمل را انجام نمی دهند. این نزدیک ‌بینی می‌ تواند باعث کاهش یا قطع ارتباط شود که هم مدیر و هم کارمند را نا امید میکند به گونه ای که نمیتوانند بهترین کارایی خود را داشته باشند.

رهبران کسب و کار سعی بر این دارند تا از حداکثر کارایی کارکنان خود استفاده کنند ولی نمیدانند بهترین راه برای افزایش بازده کاری، فهم و کشف استعدادهای آنهاست. مدیران باید از تمامی پتانسیل موجود کارمندان خود استفاده کنند و به کسانی که از نظر رفتاری و نگرش به آنها شباهت دارند، اتکا نکنند.

مدیریت فرهنگی

مدیران باید از تمامی پتانسیل موجود کارمندان خود استفاده کنند.

 

در اینجا نحوه ایجاد شیوایی فرهنگی را باهم مرور خواهیم کرد.

تشخیص هویت خود به خاطر نقاط  ضعفی که ما بر آنها اشراف نداریم دشوار است. به عبارت دیگر، نمی ‌توانیم چیزی را که  بر آن تسلط نداریم را مدیریت کرده و از آن بهره مند شویم. گفتگو با صاحب نظران و متخصصان جهت محک زدن صلاحیت شخصی می‌ تواند به ما کمک کند. براساس سالها تجربیات کارشناسان، تسهیل پروژه‌ های چند ساله در سازمان ‌های جهانی, ابزارِ سنجش دقیق, قابل‌اطمینان و هدف سنجش عینی (IDI) ، یک سنجش با پشتوانه تحقیقات گسترده است که افراد می‌توانند از آن برای ارزیابی مهارت فرهنگی خود در رهبری استفاده کنند. از آنجا که این مدل مبتنی بر یک سبک قابل ارتقا است, نه تنها شایستگی فرهنگی ما را ارزیابی می ‌کند بلکه یک نقشه راه برای یادگیری آینده با شناسایی طرز فکر و رفتارهای مورد نیاز برای تطبیق رهبریمان فراهم می‌ نماید.

هنگامی که نقاط ضعف خود را درک کرده و بر آنها مسلط شویم، توانایی آن را خواهیم داشت که دیگر اعضای سازمان که بر ضعف های ما اشراف داشته اند را درک کرده و بهترین بازده کاری را از آنها و یا از خود بدست آوریم. یاد خواهیم گرفت که چگونه به تیم‌ های کاری و فرهنگی خود انگیزه سرشار را انتقال دهیم .

 

کنجکاو باشیم و برای ایجاد راه های جدید مدیریت تلاش کنیم:

برای افرادی که در فرهنگ‌ های مختلف و متفاوت از ما رشد کرده‌اند، سبک مدیریتی ما می ‌تواند بی ‌اثر و حتی نامناسب به نظر برسد. به عنوان یک رهبر باید تمایل داشته باشیم که رویکرد خود را نسبت به دیگران تنظیم کنیم و هرگز تصور آن را نداشته باشم که دیگران با اصول فرهنگی ما سازگار خواهند شد.

زمانی که در یک کشور و یا شهری دیگر مدیریت پروژه ای را بر عهده میگیریم، باید از خود بپرسیم زمانی که کارمندان و کارگران جدید را ملاقات کردیم چه رفتاری با هر یک از اعضای پروژه باید داشته باشیم؟ موثرترین راه برای کسب اطلاعات پس از اولین ملاقات چیست؟ این می‌ تواند برای کارمندان داخلی و یا خارج از کشور اعمال شود.

مدیریت فرهنگی

به عنوان یک رهبر باید تمایل داشته باشیم که رویکرد خود را نسبت به دیگران تنظیم کنیم

 

یاد بگیریم، زمانی که تعارض رخ داد از پیش داوری اجتناب کنیم :

هنگام بروز اختلافات فرهنگی که باعث تعارض بین رهبر کسب و کار و کارمندان میشود، بهترین راه برای حل اختلافات صحبت کردن در مورد اتفاقات پیش آمده است و باید در نظر داشت که شاید تعارضات رخ داده ناشی از تفاوت های فرهنگی و یا سیاسی و یا حتی مذهبی بین مدیر و کارمند است. زمانی را مد نظر بگیریم تا بتوانیم پس از گفتگو، تعارض رخ داده را کنترل و آن را حل و فصل نماییم.

با خود فکر کنیم که :

۱فرد مورد نظر میتواند به چه چیزهای فکر کند؟ باید احساسات و نگرانی‌ های آن‌ ها را در نظر بگیریم سعی کنیم که بفهمیم که کارمندی که با او دچار تعارض شده ایم  متولدِ کجاست  و آیا بافت فرهنگی زادگاه او میتواند بر جریانات رخ داده تاثیر گذاشته باشد یا خیر. این روش راه حل بهتری را بیش پایمان قرار میدهد.

۲- چطور می ‌توانم با آن‌ ها ارتباط برقرار کنم؟ به این فکر کنیم چه محیطی ایجاد کنیم که در آن همکارمان با احساس راحتتری در مورد وضعیت پیش آمده صحبت کند. ممکن است مشورت با یک میانجی یا مربی آگاه برای یافتن بهترین رویکرد و راه حل مفید باشد.

در طول جلسه, با گوش دادن فعالانه به کارمند، میتوانیم درک بهتری از صحبت های او داشته باشیم. هرگز مسائل شخصی را دخیل  نکنیم و از پیش داوری پرهیز کنیم . مشخص کنیم که می‌ خواهیم با آن ‌ها همکاری کنیم و در نهایت خواستمان این است که تیم خود را قوی ‌تر کنیم.

 

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *