پوشش و ظاهر فروشنده
زمان مطالعه: ۶ دقیقه
پوشش و ظاهر فروشنده

آیا ظاهر و پوشش فروشند تاثیری در فروش دارد؟

[kkstarratings]

انسان ها به مانند یک کتاب قانون، قضاوت کننده هستند، دیگران را از نوع پوشش و ظاهرشان قضاوت میکنند و هرچه در ظاهر میبینند را ملاک روابط ابتدایی قرار میدهند. در فروشگاه های دنیای مجازی نوع پوشش هیچ اهمیتی برای مشتری ندارد ولی در دنیای واقعی اینطور نیست! شکل ظاهری یکی از اصلی ترین فاکتورهای هر فروشنده و بازاریابی است. در روابط اجتماعی میتوانیم با صرف زمان، اعتماد دیگران را بدست آوریم به شرطی که در نگاه ابتدایی خود نظرشان را جلب کنیم و در صورتی که آنها را به سمت خود جذب نکردیم شانس دومی وجود نخواهد داشت.

به قانون ۹۰ – ۹۰ توجه کنیم:

این قانون میگوید که ما در زمانی که فردی را برای نخستین بار ملاقات میکنیم ۹۰ ثانیه فرصت داریم تا ۹۰ درصد تاثیری را که مد نظرمان است بر او بگذاریم، اگر این زمان حیاتی را از دست بدهیم بسیار بعید است که بتوانیم در زمانهای بعدی اثرگذار باشیم.
در همین مورد ضرب المثلی در زبان انگلیسی وجود دارد که میگوید اولین اثرگذاری، آخرین اثرگذاری شماست.
(First Impression Is The Last Impression)

مردم یکدیگر را بر اساس ظاهرشان قضاوت میکنند. ۹۰ درصد تاثیر اولیه بر دیگران به نوع لباس و آراستگی وابسته است زیرا نوع پوشش ۹۰ درصد چیزی است که مردم میبینند.از بهترین الگو ها و افراد برتر سازمان و صنعت خود تقلید کنیم. اگر روش خاصی در لباس پوشیدن دارند، همان روش را استفاده نماییم. نوع پوشش مناسب در حوزه کسب و کار خود را بشناسیم و از آنها سرپیچی نکنیم. به طور مثال فروشنده ی محصولات و پوشاک ورزشی اگر با کت و شلوار بسیار شیک در محل فروشگاه حاضر شود از دید مشتریان پوششی بسیار نامناسب و غیر حرفه ای میباشد، بهتر است از یک دست پوشاک ورزشی از محصولات خود با رنگهای شاد استفاده کند تا هم حس همزاد پنداری را در مشتری زنده کند و اینگونه گمان کند که او هم با پوشیدن این نوع از پوشاک هم این اندازه حرفه ای به نظر خواهد رسید.

بعضی افراد میگویند دیگران نباید من را از روی ظاهرم قضاوت کنند اما حقیقت این است، همانطور که ما از زاویه دید خودمان دیگران را قضاوت میکنیم آنها هم همینطور به قضاوت ما مینشینند.

در روابط یک فروشنده و مشتری که ممکن است نهایتا یکدیگر را یک یا دو بار ملاقات کنند. بنابراین شکل ظاهری در ابتدایی ترین لحظات  معامله بسیار مهم است. هدف این نیست که ظاهر فروشنده بسیار شیک و جذاب بنظر برسد، اگر ظاهر مان حرفه ای، کارآمد و در خور کسب و کارمان  نباشد ممکن است فکر مشتری به سمت اشتباهی کشیده شود و برداشت غلطی از ظاهر ما داشته باشد.

وظیفه ما به عنوان یک فروشنده ارائه یک پیشنهاد به مشتری است تا بتوانیم محصولات خود را به فروش برسانیم. حال اگر پوشش ما حرفه ای و مناسب کارمان باشد خریدار را در نگاه اول  جذب میکنیم تا فرایند فروش چند پله جلوتر برود.

پوشش و شکل ظاهری فروشنده باید چگونه باشد

اگر پوشش ما حرفه ای و مناسب کارمان باشد خریدار را در نگاه اول  جذب میکنیم تا فرایند فروش چند پله جلوتر برود.

 

فروشنده ها برای جذب مشتری نیازمند فاکتورهای مختلف از جمله مسائل اخلاقی، آگاهی سازمانی، شناخت محصولات و پوشش مناسب ظاهری هستند. اهمیت هر کدام از این فاکتورها بستگی به نوع مشتری، پایه و اساس کسب و کارمان دارد. به عنوان مثال ظاهر فروشنده وسایل کشاورزی با ظاهر یک کارمند بانک بسیار متفاوت است. پوشش ظاهری یک فروشنده میتواند در نقاط مختلف جغرافیای متفاوت باشد. احتمالا برخی از فروشندگان بومی از لباس های محلی استفاده میکنند که این میتواند برای گردشگرانی که به آن مناطق سفرکرده اند جالب و جذاب بنظر برسد و حتی باعث بیش فروشی محصول گردد.

بیشتر مشتریان به نوع پوشش استاندارد هر کسب و کار واکنش مثبت نشان میدهند. کت و شلوار بهترین حالت پوشش یک فروشنده است و در غیر این صورت یک پیراهن و شلوار کلاسیک ساده میتواند جایگزین مناسبی بحساب آید. لباس ها باید تمیز باشند، بدون لکه و چین و چروک جلوه بسیار زیباتری خواهند داشت. عدم استفاده از عطر و ادکلن میتواند بهتر باشد به دلیل اینکه بعضی از مشتریان به بوهای خاص از خود حساسیت نشان میدهند و یا در صورت امکان از عطرهای سبک با بوی آرام استفاده کنیم. مطالعات نشان میدهد فروشندگانی که ظاهر خوب و آراسته دارند فروش و سود بیشتری داشته اند.

در تحقیقاتی که توسط پروفسور دنیل همرمش Daniel Hamermesh استاد دانشگاه اقتصاد تگزاس (نویسنده کتاب : پرداخت زیبایی، چرا افراد جذاب موفق تر هستند ) صورت گرفته است، نشان میدهد افراد با پوشش جذاب ۳ الی ۴ درصد بیشتر از افراد معمولی فروش داشته اند و همچنین افرادی با ظاهر معمولی ۱ الی ۲ درصد بیشتر از سایرین با ظاهر نامناسب فروش میکنند. به گفته این محقق افرادی که چهره زیباتری دارند بیشتر نظر مشتری ها را به خود جلب میکنند. خبر بد این است که آرایش بیش از حد و هرگونه عمل جراحی در در ظاهر یک فروشنده ، تاثیر منفی در عملکردش میگذارد. همچنین شکل فیزیکی بدن فروشنده نیز بسیار مهم است و میتواند مشتریان را به سمت خود جلب نماید.

برایان تریسی مربی بزرگ موفقیت میگوید : همانند یک قهرمان بنظر برسید. هر روز صبح خودتان را در آیینه نگاه کنید و بگویید ” آیا من بهترین فرد این کسب و کار هستم؟ ”

هنگامی که فردی برای بار اول شما را میبیند چه حسی دارد و چه اثری بر آنها میگذاریم ؟ اگر از پاسخ این سوال یا نخستین اثری که بر دیگران میگذاریم خشنود نیستید، نگران نباشید و بدانید این اثرگذاری کاملا  قابل کنترل است. هر صبح  نوع لباس‌ و ظاهرمان را خودمان انتخاب کنیم.

کسب و کارهای بزرگ متکی به فروشندگان خود هستند. اگر ما نماینده فروش چنین کسب و کارهایی هستیم، باید نکات مختلفی را در هنگام انجام کار در نظر بگیریم. ابتدایی ترین قسمت کار هر فروشنده، شکل ظاهری لباس و نوع پوشش اوست. به یاد داشته باشیم اولین چیزی که مشتری میبیند همین نوع پوشش ماست.

برایان تریسی

برایان تریسی

 

نکاتی که یک فروشنده مدرن باید در پوشش خود رعایت کند :

۱- تحقیق:
قبل از شروع کار باید در مورد کسب و کاری که در آن فعالیت میکنیم تحقیق کنیم تا درک بهتری از نوع پوشش آن شغل بدست آوریم.

۲- ظاهر مناسب و صحیح از سر تا به پا:
در قسمت های بالا به نوع لباس و بهترین آنها اشاره کردیم اما کت و شلوار اتو کشیده به تنهایی کافی نیست! اگر لباس زیبا به تن داریم و موهای سرمان آشفته بنظر برسد مطمئنا تاثیر بدی بر مشتریان خواهد گذاشت. آراستگی ظاهری به معیار اساسی تبدیل شده است.

۳- با توجه به شرایط  لباس بپوشیم:
همانطور که در بخش نخست این درس عنوان شد لباس ما باید درخور نوع کسب و کار ما باشد، اگر قرار است در یک مزرعه به خرید و فروش بپردازیم دیگر نیازی به کت و شلوار نیست! یک لباس ساده میتواند کارمان را راه بیندازد.

۴- همیشه تمیز بپوشیم:
پاکیزگی یکی از مهمترین مسائلی است که هر فروشنده باید به آن توجه خاص داشته باشد. اگر لباسی بر تن داریم که کثیف یا لکه دار است، در نظر مشتری تمام سازمانی که در آن فعالیت میکنیم خدشه دار میشود و تاثیر خوبی نخواهد گذاشت. همیشه قبل از مذاکره با مشتریان یک آینه کوچک در محال کار و یا جیب مان داشته باشیم تا آراستگی خود را هر از گاهی بررسی کنیم. پاکی و تمیزی بر روی هر فردی تاثیر مستقیم میگذارد پس از آن غافل نشویم.

۵- بوی بد دیگران را آزار میدهد:
مطمئن شویم نه تنها لباس های ما پاک و تمیز بنظر برسد بلکه بدنمان همان قدر تمیز و بدون بو باشد. بوی الکل، بوی بد دهان و عطرهای غلیظ دیگران را آزار میدهد.

۶- در محل کار سیگار نکشیم:
بوی بد سیگار تا مدتها در محل کارمان خواهد ماند پس حتما قبل از مذاکره و یا فروش، سیگار نکشیم. بوی سیگار عدم جدیت را به مشتریان منتقل میکند. با کشیدن سیگار در محل کار این حس را به دیگران منتقل نکنیم.

 

خب! نکاتی که در این درس ذکر شد را به خوبی باید به یاد داشته باشیم. این نکات نه تنها در زندگی حرفه ای ما تاثیر گذار است، بلکه در روابط شخصی مان نیز تاثیر مستقیم میگذارد. با پوشش صحیح و درست میتوانیم فروش محصولات مان را بیشتر کنیم و به کسب و کارمان رونق ببخشیم.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *