زمان مطالعه: ۶ دقیقه
پیام های غیر کلامی

پیام های غیر کلامی، خواندن تنگفت و بهبود مهارت غیر کلامی (قسمت اول)

در حالی که پیام های کلامی یکی از مهم ‌ترین قسمت‌های زندگی شخصی و حرفه ‌ای ما به حساب می آید, اما باید در نظر داشته باشیم که تنگفت (زبان بدن) و پیام های غیر کلامی در روابط اجتماعی و کسب و کار ما بسیار اثر گذار هستند. حالات چهره, ژست, لحن صدا و سطح تماس چشمی ابزارهای ارتباطی قدرتمندی هستند که انسان می‌تواند در روابط از آنها استفاده نمایند. پیامهای غیر کلامی می ‌توانند به راحتی در افراد ایجاد اعتماد کنند و دیگران را به سمت ما جذب نمایند و ممکن است آنها را آزار دهند و باعث عدم انتقال منظور اصلی ما و یا حتی ایجاد سوبرداشت شوند.

با بهبود چگونگی درک پیام غیر کلامی و تنگفت می‌توانیم آنچه را به دنبال آن هستیم و با بهبود روشهای درک پیامهای غیر کلامی و تنگفت میتوانیم مقصودمان و هر آنچه به زبان می آوریم را بهتر به دیگران منتقل کنیم و روابط قوی تری را را ایجاد نماییم.

تنگفت چیست؟

همانطور که میدانید قبلا  در درس ( اهمیت تنگفت در مذاکره ) تعاریف و معانی گوناگونی از تنگفت را شرح داده ایم اما به صورت خلاصه میتوان  بیان کرد که تنگفت از رفتار, حالات و طرز حرکات فیزیکی انسان نشأت میگیرد و ابزاری مهم برای برقراری ارتباط با دیگران است. زمانی که در حال تعامل با دیگران هستیم به طور مداوم علایم غیرقابل بیان ارسال و دریافت میکنیم. حال اینکه آیا از این رفتارها آگاه هستیم یا خیر خود موضوعی قابل بحث است.

تمامی رفتارهای ما اعم از حرکاتی که هنگام صحبت کردن انجام میدهیم، نوع تکان دادن دست، نحوه نشستن، سرعت حرکات و یا ارتباط چشمی که برقرار میکنیم در روابطان تاثیر مستقیم دارند. این حرکات تا زمانی که با دیگران در تعامل هستیم متوقف نمیشود. به یاد داشته باشیم حتی زمانی که ساکت هستیم در حال برقراری ارتباط با فرد مقابلمان هستیم.

در برخی از موارد سخنانی که به زبان می آوریم و حرکاتی که با بدنمان انجام میدهیم دو چیز کاملا متفاوت را بازگو میکنند. اگر زبانمان چیزی بگوید و تنگفتمان چیز دیگر، شنونده احتمالا پیش خود فکر میکند که ما در حال دروغ گفتنیم و روابط به نقطه تاریک خود نزدیک میشوند.

به عنوان مثال زمانی که کلمه بله از دهانمان خارج میشود و سرمان را تکان میدهیم، با چنین سیگنال‌ های ترکیب شده ای شنونده باید انتخاب کند که آیا پیام شفاهی ما را باور کند و یا  حرکت غیر کلامی را ملاک قرار دهد. از آنجا که تنگفت یک زبان طبیعی و ناخودآگاه است که احساسات و افکار واقعی ما را منتقل میکند، احتمالا فرد مورد نظر پیام غیر کلامی را انتخاب می ‌کنند.

 

چرا پیامهای غیر کلامی از اهمیت ویژه ای در روابط برخوردار است؟

پیام غیر کلامی ما  به شکلی که  نگاه و حرکت میکنیم و واکنش نشان میدهیم باعث خواهد شد افکار و مقصود خود را به خوبی منتقل کنیم. اگر در کلمات و سیگنال های غیر کلامی ما صداقت وجود داشته باشد اعتماد افزایش پیدا میکند و روابط به سمت درستی منتهی میشود. هنگامی که کلمات و سیگنال ها یکی نباشند باعث ایجاد تنش، عدم اعتماد و سردرگمی در مخاطب میشوند.

اگر می‌خواهیم فردی با روابط بهتر شویم، مهم است که نه تنها به تنگفت و پیام های غیر کلامی دیگران توجه کنیم، بلکه به خودمان نیز حساسیت بیشتری نشان دهیم.

زبان بدن

اگر می‌خواهیم فردی با روابط بهتر شویم، مهم است به تنگفت و پیام های غیر کلامی دیگران توجه کنیم.

 

پیامهای غیر کلامی چهار نقش مهم در روابط ما ایجاد میکنند :

۱- کلمات ما را به صورت قاطعانه تقویت کند.

۲- اگر با پیام کلامی که سعی در انتقال آن داریم مغایرت داشته باشد ممکن است مخاطب احساس کند که حقیقت را بیان نکرده ایم.

۳- پیام شفاهی و کلامی که منتقل میکنیم را تکمیل میکند.

۴- پیام شفاهی را که منتقل میکنیم، تایید میکند.

 

انواع پیامهای غیر کلامی :

انواع مختلف پیام غیر کلامی یا تنگفتی عبارت اند از:

حالات صورت یا چهر گفت:
حالات چهره انسان بسیار رسا میباشد و قادر است بدون گفتن کلمه ‌ای احساسات بی شماری را منتقل کند و بر خلاف برخی اشکال پیام غیر کلامی, حالات صورت در تمام جهان به یک صورت میباشند. حالات چهره برای شادی, غم, خشم, حیرت, ترس و انزجار در فرهنگ ‌های مختلف یکسان هستند.

حرکت بدن و حالت بدنی:
در نظر بگیرید که درک ما از مردم تحت ‌تاثیر نحوه نشستن, پیاده‌ روی, ایستادن یا نگه داشتن سر چگونه است.هر یک از حرکات، لبریز از اطلاعات درونی انسان هاست. این نوع  پیام های غیر کلامی شامل ژست, تحمل و حرکات ظریف انسان ها می ‌شود.

اشارات:
اشارات، تاروپود زندگی ما را تشکیل داده اند. ممکن است به هنگام گفتگو و بحث با حرکات دست، صورت و بدن اشارات گوناگونی به گفته های خود داشته باشیم. با حرکات دست، صورت و بدن اشارات گوناگونی به حرف هایی که میگوییم داشته باشیم در صورتی که اکثر حرکات ما غیر ارادی هستند و ما معمولا هیچ دخالتی بر این نوع حرکات نداریم. با این حال، معنای برخی حرکات می تواند در کشورها و فرهنگ های مختلف، بسیار متفاوت باشد. مثلا یک علامت با انگشت شست میتواند در کشورهای انگلیسی زبان مانند امریکا پیام بله و تایید و یا به صورت عامیانه تر به معنی اوکی باشد ولی در کشورهایی نظیر آلمان، روسیه، برزیل و یا حتی در کشور خودمان، حرکت زشت و زننده ای به حساب می آید.

زبان بدن

اشارات، تاروپود زندگی ما را تشکیل داده اند.

 

ارتباط چشمی:
از آنجا که حس بصری بر اکثر افراد غالب است, ارتباط چشمی یک نوع مهم از پیامهای غیر کلامی بشمار می آید. طرز نگاه کردن به افراد می‌ تواند بسیاری از افکار و احساست ما از جمله علاقه, مهربانی, خصومت و . . . را منتقل کند. ارتباط چشمی در حفظ جریان مکالمه و اندازه ‌گیری علاقه و واکنش دیگران نیز مهم است.

لمس کردن:
یکی از راههای برقراری ارتباط، لمس کردن و دست دادن است. تصور کنید شکل دست دادن چقدر میتواند بر روی روابط تاثیر گذار باشد. دست دادن به صورت محکم، یا دست دادن به صورت شل و آرام و یا دست دادن به صورت محکم، یا دست دادن به صورت شل و آرام و یا در آغوش گرفتن، به چه میزان میتواند در صمیمیت و یا دور شدن از افراد اثر گذار باشد.

حریم های شخصی:
آیا تا به حال در طی یک مکالمه  به دلیل آنکه طرف مقابل بیش از حد نزدیک ایستاده و به حریم شخصی شما تجاوز کرده ‌است احساس ناراحتی کرده ‌اید؟ همه ما نیاز به فضای فیزیکی داریم اگرچه این نیاز به فرهنگ، موقعیت و نزدیکی رابطه بستگی دارد. حفظ حریم های شخصی در برقراری روابط و ارسال پیامهای غیر کلامی بسیار تاثیر گذار است.

طبق نظر ادوارد هال (تاریخ نگار و نویسنده)، فضای صمیمی و حد فاصله بین انسان ها حدود ۴۵ سانتی متر است. کسانی مجاز به ورود به این محدوده میباشند که اعضای خانواده و همچنین دوستان بسیار نزدیک ما هستند. افرادی که جز این موارد اشاره شده نیستند، با عبور از این خط قرمز باعث ایجاد ناراحتی میشوند. افرادی که از این قاعده مستثنی نیستند حق نزدیک شدن به این حریم خصوصی را ندارند و در صورت نزدیک شدن، ایجاد ناراحتی خواهند کرد اما حد فاصل اجتماعی انسان ها متفاوت است. افراد برای ارتباط های معمول و روزمره خود باید حدفاصل اجتماعی خود را رعایت کنند. این فضا چیزی حدود ۱٫۲ تا ۳٫۶ متر میباشد.

صدا :

کلماتی که از دهان انسان خارج میشوند، همیشه مقصود واقعی انسان را نمیرسانند. کلمات تنها صداهایی هستند که به گوش شنونده میرسد. صداها میتوانند گاه بلند و گاه کوتاه باشند. گاه با لحن تند و گاه با لحنی آرام به گوش برسند. به این فکر کنیم که لحن صدا می‌ تواند کنایه، خشم، محبت و یا اعتماد به نفس را نشان دهد.

 

آیا میتوان ارتباط غیر کلامی را جعل کرد؟

کتابها و وبگاه های بسیاری هستند که در مورد نحوه استفاده از تنگفت آموزشهایی میدهند. برای مثال, آن‌ ها ممکن است به ما بیاموزند که چگونه در مسیر خاصی قرار بگیریم و حرکات خود را کنترل نماییم. اما واقعیت این است که این حقه به احتمال زیاد کار نمی ‌کند (مگر اینکه واقعاً احساس اطمینان و مسئولیت داشته باشید). به این دلیل که ما نمیتوانیم دائما تمام سیگنالها و پیامهای غیر کلامی خود را کنترل کنیم، گاها تلاشهای بیشتر ما، این پیامها و سیگنالها را در ذهن مخاطب غیر طبیعی جلوه خواهند داد. البته این بدان معنا نیست که ما هیچگاه نمیتوانیم کنترلی بر روی رفتار و حرکاتمان داشته باشیم.

برای اینکه در کنترل هر چه بهتر تنگفت خود مهارت پیدا کنید به شما پیشنهاد میکنیم در ادامه مجموعه درسهای کارگاهی تنگفت با ما همراه باشید.

 

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *