پیام های غیرکلامی
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
پیام های غیرکلامی

پیام های غیر کلامی، خواندن تنگفت و بهبود مهارت غیر کلامی (قسمت دوم)

پیام غیر کلامی میتواند نادرست باشد :

سیگنال هایی که در پیامهای غیر کلامی به فرد مقابل نشان داده میشود بر این که چگونه ما را می ‌بینند، چقدر دوستمان دارند، چه میزان به ما احترام می ‌گذارند و اینکه آیا آن‌ ها به ما اعتماد دارند یا خیر، تاثیرگذار خواهد بود. متاسفانه بسیاری از افراد، بدون آنکه از علائم بدنی خود اطلاعی داشته باشند آن ها را منتقل میکنند. زمانی که این  سیگنال ها دریافت شوند هم ارتباط و هم اعتماد در روابط آسیب‌ خواهند دید. کافیست به مثال زیر توجه فرمایید :

رضا بر این باور است که در محل کار با دوستان خود از صمیمیت خاصی برخوردار است و با همکاران خود به صورت عادی در حال آداب و معاشرت است اما اگر از افراد حاضر در شرکت سوال بپرسیم که او چگونه آدمی است خواهند گفت، او فردی بسیار ” خشن” و ” پر تنش ” است! او طوری نگاه میکند که بنظر میاید با چشمانش میخواهد انسان را ببلعد! اگر با او دست بدهید دست شما را گرفته، به سمت خود میکشد و به قدری فشار میدهد که گاهی در دستمان احساس درد میکنیم. رضا یک فرد دلسوز است و آرزو میکند دوستان بیشتری داشته باشد ولی رفتارهای غیر کلامیش باعث میشوند تا فردی خشن و پر تنش بنظر برسد.

در مثال بالا مشاهده کردیم که فرد مورد نظر انسانی با افکار مثبت است اما به دلیل ارسال سیگنال های نادرست، دیگران را از خود میراند در صورتی که خود آن فرد از ارسال این علائم بی اطلاع است! اگر میخواهیم به طور موثر ارتباط برقرار کنیم, باید از ایجاد سوتفاهم اجتناب کنیم و از روابط محکم با اعتماد به نفس هم از نظر اجتماعی و هم از نظر حرفه ‌ای لذت ببریم.

نحوه بهبود پیام و ارتباط غیر کلامی :

ارتباط غیر کلامی فرآیندی سریع و با سرعت بالا است که نیاز به تمرکز کامل ما و کسب تجربه لحظه به لحظه دارد. اگر قصد داریم در آینده با فردی درباره موضوعی خاص صحبت و یا مذاکره کنیم بهتر است از قبل تمامی رفتارهای غیر کلامی خود را بررسی کنیم و به یاد داشته باشیم که هر یک از حرکات بدن واژه ای را منتقل میکند پس باید برنامه ریزی دقیقی بر گفتار و حرکات خود داشته باشیم.

البته کنترل حرکات غیر کلامی نیاز به زمان و کسب تجربه بسیار دارد و اغلب افرادی که در تعامل بسیار با دیگر افراد به صورت حرفه ای هستند کنترل بهتری بر ارسال علائم دارند. همچنین میتوانیم با یادگیری مدیریت استرس و همچنین توسعه روابط عاطفی بر کنترل سیگنال ها تسلط لازم را داشته باشیم.

زبان بدن

ارتباط غیر کلامی فرآیندی سریع و با سرعت بالا است که نیاز به تمرکز کامل ما و کسب تجربه لحظه به لحظه دارد.

 

یاد بگیریم در لحظه، استرس را مدیریت کنیم :

احساسات یکی از مهم‌ ترین اجزای درونی انسان‌ ها هستند. برخی از احساسات از نوع واکنش ‌های ابتدایی هستند که ارتباطی با تفکر ندارند و انعکاسی از تجزیه و تحلیل فکر در ارتباط با موقعیت میباشند. به این معنی که احساسات مجموعه عواطف و تمایلات انسان ‌ها و نشانگر این هستند که فرد خوشحال است یا ناراحت، چیزی را می خواهد یا نمیخواهد، نرم است یا خشن و… . بسیاری از احساسات غیرواقعی و غیرمنطقی نیز به شمار میایند.. یعنی بی‌ دلیل و خود به خود یا بر اساس افکار غلط منتج از سوابق، کج ‌فهمی ‌ها، ترس، امید یا نیاز بروز می ‌کنند.

 

استرس توانایی ارتباط انسانی را به خطر میاندازد. هنگامی که تحت فشار استرس قرار داریم بیشتر دچار اشتباه میشویم و همچنین با رساندن سیگنال های غیر کلامی اشتباه به مخاطبین آن ها را در مسیر غلط قرار میدهیم. به یاد داشته باشیم احساسات مسری هستند اگه ناراحت بنظر برسیم همین احساس منتقل خواهد شد و نتیجه خوبی را همراه نخواهد داشت.

اگر دوباره احساس استرس کردیم بهتر است کمی به خود استراحت دهیم. یک لحظه صبر کنیم تا قبل از بازگشت به مکالمه آرام شویم. زمانی که تعادل عاطفی خود را دوباره به دست آوردیم, بهتر است با شرایط به شیوه‌ ای مثبت برخورد کنیم.

هیچ کس نمیتواند در همه موارد کامل و بی عیب و نقص باشد حتی به لحاظ تئوری نیز چنین چیزی غیر ممکن است. اگر باور مان بر این باشد که برای داشتن احساس رضایت از خود، باید در تمامی زمینه ها کامل و بی نقص باشیم، باید بدانیم که زندگی خود را بر پایه یک عمر نارضایتی و عدم احساس شادی و روزگاری پر از استرس بنا کرده ایم.

استرس در روابط

استرس توانایی ارتباط انسانی را به خطر میاندازد.

 

 

هوشیاری عاطفی خود را افزایش دهیم :

برای ارسال اشارات غیر کلامی دقیق, باید از احساسات و نحوه تاثیرگذاری آن‌ ها آگاه باشیم. همچنین باید بتوانیم احساسات دیگران و احساسات واقعی را در وراء نشانه‌ هایی که ارسال میکنند تشخیص دهیم. اینجاست که آگاهی احساسی وارد میشود.

آگاهی احساسی باعث میشود تا :

  • احساسات افراد دیگر را درک کنیم و پیام های ناگفته آنها را که به صورت سیگنال های بصری دیده میشوند را بهتر متوجه شویم.
  • با ارسال علائم غیر کلامی که با کلمات مان مطابقت دارند، اعتماد در روابط را ایجاد کنیم.
  • به علائمی که در روابط قابل دیدن هستند اشراف داشته باشیم و آن ها را درک کنیم.

انسان ها، بسیاری از احساسات قوی مانند خشم، عصبانیت، خوشحالی، اندوه و ناراحتی را از خود جدا کرده و آنها را نادیده میگیرند. به دلیل آنکه به ما گفته شده است سعی کنیم احساسات خود را خاموش نماییم. هر چقدر هم احساسات را انکار و یا نادیده بگیریم نمیتوانیم آنها را از بین ببریم. احساسات هنوز هم سر جای خود باقی میمانند و بر رفتار و اعمال ما تاثیر گذار هستند. با ایجاد آگاهی عاطفی خود و برقراری ارتباط با احساسات خوشایند،  کنترل بیشتری بر نحوه فکر و عمل خود به دست خواهیم آورد.

 

 

چگونگی خواندن تنگفت :

زمانی که توانایی‌ های خود را برای مدیریت استرس و تشخیص احساسات  رشد بدهیم، در خواندن علایم غیر کلامی که توسط دیگران ارسال می ‌شوند بهتر خواهیم شد. همچنین مهم است که :

  • به تناقضات توجه کنیم :

ارتباط غیر کلامی باید کلامی که به زبان آمده را تقویت کند!  کسی در پاسخ به ما میگوید ” بله ” و سر خود را به نشانه ” خیر ” تکان میدهد یک تناقض بسیار آشکار بحساب می آید.

  • سیگنال های کلامی را به صورت کلی بسنجیم :

فقط به یک ژست خاص حساس نشویم. تمامی علائمی را که دریافت میکنیم ملاک قرار دهیم. از میزان قدرت صدا گرفته تا حالات چشم ها و حتی حرکت دست ها.

  • به غرایز خود اعتماد کنیم :

به احساسات خود اعتماد کنیم. اگر میبینیم کسی با ما صادق نیست با توجه به احساسات مان درک کنیم که حرف ها صحیح هستند یا سیگنال های بصری!

 

در این دو درس با مفهوم پیامهای غیر کلامی و تنگفت بیشتر آشنا شدیم. فهمیدیم که این علائم به چه میزان در روابط تاثیر گذار هستند و درک کردیم چگونه کنترل و یا عدم کنترل سیگنال های غیر کلامی میتواند باعث پیشرفت در هر زمینه ای از زندگی اجتماعی ما شود.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و از تجریبات خود ما را سهیم کنید.

از نظر شما این مطلب مفید بود؟

با کلیک بر روی نویسنده میتوانید بیوگرافی و مطالب وی را بخوانید

میلاد جهانتابی
متولد 23 شهریور سال 1369
کاردان رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه تبریز
زاده تبریز، بزرگ شده شهر دزفول استان خوزستان
از سال 86 پس از آشنایی با دنیای وسیع اینترنت به نویسندگی وبلاگ های شخصی خود مشغول شدم.
پس از آن به مرور زمان و به صورت تجربی با وردپرس آشنا شدم و فعالیت خود را ادامه دادم.
از سال 90 به صورت حرفه ای نویسندگی، مدیریت سایت، طراحی تصاویر، تدوین ویدیو، تایپوگرافی و . . . . را به صورت خودآموز آغاز و در حال حاضر به عنوان نویسنده و دیزاینر مجموعه آموزشی ریتیل آکادمی، زیر نظر استاد گران قدر آقای امیرجهانگیر قراباغی مشغول فعالیت هستم.
به شخصه معتقدم انسان میتواند با تلاش و سختکوشی به قله های مرتفع زندگی دست یابد و در نهایت هرگز نگو هرگز!
یا علی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *